Rady pro chovatele

Když si přivezeme štěně domů

Příprava domova

Než si štěňátko přivezeme, měli bychom mu jeho nový domov uzpůsobit tak, aby se v něm hned při příchodu cítilo co nejbezpečněji. Štěňata jsou velice vynalézavá a tak se snažíme odstranit vše, o co by se mohlo poranit - ostré rohy, prostory, ze kterých by se nemohlo dostat (prostor za skříní, za radiátorem). Z dosahu také odstraníme všechny kabely od spotřebičů, rádia, telefonu, počítače. Odstraníme vše nebezpečné, na co by štěně mohlo dosáhnout, např. skákáním na nábytek, jídelní stůl. Pokud chceme zamezit skákání na nábytek, který nejde přesunout, můžeme použít speciálních sprejů odpuzujících psy. Pozor dáme také na koberce, štěně je bude kousat, ale může se stát že na nich udělá i nepříjemnou loužičku. Nebezpečné jsou i pokojové rostliny. Některé druhy jsou jedovaté. Nejlepší řešení, abyste na nic nezapomněli, je prolézt celý byt po čtyřech a podívat se tak na váš byt z pohledu pejska. Snáze uvidíte, co je nebezpečné.

Doma bychom měli již mít pro štěně nachystaný pelíšek, nejlépe na klidném místě, ale zároveň takovém, aby mohlo štěně alespoň částečně sledovat chod domácnosti. Kromě pelíšku bychom měli mít nachystané i misky na žrádlo a vodu. Ještě budeme pro štěně potřebovat vodítko, obojek, kartáč a nějakou hračku.
Po příchodu do nového domova bychom neměli, alespoň ze začátku, nechávat štěně doma samotné. Už tak je pro něj dost těžké odtržení od mámy a sourozenců. Dejte mu čas, aby si v novém prostředí zvyklo a sžilo se s chodem domácnosti a jejími obyvateli.

 A jak krmit štěně?

Předchozího majitele bychom se měli zeptat čím a jak štěně krmil. Na jaké granule bylo štěně zvyklé. Pokud chcete ale štěněti koupit něco lepšího nebo se vám strava nezdá vhodná, je dobré se zeptat třeba ve specializovaném obchodě. Tam vám určitě a rádi poradí jaká strava, nebo značka granulí bude vhodná pro vaše štěně. Nikdy bychom neměli kupovat stravu v hypermarketech. Přehnaně levné granule pro psy často neobsahují dostatečné množství živin, minerálů a vitamínů pro psy. Kvalitní suché krmivo obsahuje vše, co štěně potřebuje, takže není nutné dokupovat další vitamíny. Pejska krmíme podle věku a zátěže, potřebná krmná dávka by měla být uvedena na obalu.

Někteří chovatelé však žrádlo psům vaří. Vhodná je vařená rýže nebo těstoviny s masem a zeleninou. Nikdy nesolíme ani nepoužíváme koření! Je možné s vařenou stravou podávat vitamínové doplňky, ale předem bychom se měli domluvit s veterinářem. Vždy by měla mít strava pokojovou teplotu, jídlo nepodáváme ani horké, ani studené. U vařené stravy platí zásada, že méně je někdy více. V dobrém úmyslu dát svému miláčkovi to nejlepší se může stát, že ho předávkujeme a způsobíme tím více škody, než kdyby nedostal nic. Štěňátkům také můžeme dávat rozšlehaný tvaroh se žloutkem a pár piškoty. Většina štěňat tuhle mňamku miluje. Sem tam můžete koupit štěněti i kvalitní štěněcí konzervu. V letní a podzimní sezóně si pejsci rádi dojdou načesat dostupné ovoce. Jablka, hrušky, broskve, jahody, ostružiny, ryngle. Nepohrdnou ani zeleninou, třeba mrkví nebo rajčaty. Vše jim moc chutná a tak se nedivte, že vám pejsek jednoho dne vyplení zahrádku J

Může se stát, že štěně některou stravu nesnese, potom se držíme toho, co štěněti chutná. Pokud chceme přejít na jiný typ granulí, měníme je postupně přimícháním nových granulek do starých, aby si pejsek zvyknul. Při náhlé změně může trpět průjmem.

Jídlo podáváme v pravidelnou dobu a poté by měl následovat minimálně hodinový odpočinek, aby vše stačilo štěně strávit. Misku s jídlem ponecháme maximálně 30 minut. Co nedojí odneseme. Další krmení proběhne v obvyklou dobu. Štěně krmíme 3 – 4x denně, dospělé psy nejlépe dvakrát denně – ráno a večer. 

 

Správná socializace štěněte

Jestliže chceme z pejska bezproblémového společníka, je velice důležité období mezi 7. a 12 týdnem, kdy si štěně osvojuje základní návyky. Po příchodu do nového domova mu nahrazujeme celou smečku a i psí mámu, takže je zcela odkázáno jen na nás. Vše co od nás pochytí, to dobré i špatné, si nese s sebou do života. Štěně musíme postupně přivykat na různé situace a zvuky, se kterými se bude setkávat. Vždy to ale musí být pro něj příjemný zážitek. Špatná zkušenost může vést k trvalému strachu. Štěně by se mělo setkávat s cizími lidmi, psy a různými zvířaty, aby se naučilo mezi nimi chovat.

                                  

Ivana Pospěchová

 

-----------------------------------------------------------

 

Jak se vyznat v granulích?

Kvalitní výživa je pro správný růst a vývin našich zvířecích miláčků velmi důležitá. Rozhodnutí, zda krmit komerčně vyráběným krmivem nebo domácí stravou, je na každém majiteli. V dnešním článku se zaměříme na granule. Není snadné se zorientovat v nabídce krmiv, značek je na našem trhu velké množství. Každá značka granulí se dále dělí na jednotlivé řady podle stáří, velikosti či aktivity zvířete. Jak granule správně vybrat? Co vlastně granule obsahují? Odpovědi hledejte v následujícím přehledu.


Co jsou to vlastně granule?


Jedná se o kompletní krmnou směs (kks) určenou pro všechny plemena psů a koček všech věkových a hmotnostních kategorií. Složení směsi se liší u každé značky granulí. Tato směs např. obsahuje: maso (nebo masovou moučku), obiloviny, vitamíny a minerální látky, konzervanty, ovoce, zeleninu, doplňkové látky (kloubní výživu atd.) Tyto složky jsou v krmivu v různém hmotnostním a druhovém zastoupení. Právě zastoupení jednotlivých složek je hlavním faktorem kvality granulí.

Jaký je rozdíl mezi domácí vařenou stravou a granulemi?

 
Je to v první řadě hygienický aspekt a jednoduchost skladování a přípravy. Výhodu granulí je jejich vyváženost, majitel má jistotu, že zvíře dostává vše, co potřebuje, ve správném poměru a množství. Samozřejmě se musí jednat o granule kvalitních a renomovaných výrobců a značek. (Ne hypermarketové, supermarketové a ekonomické řady – tyto granule obsahují velké množství solí a zvířata se na nich stávají závislými! Hlavním znakem těchto granulí je nekvalitní složení. Mohou obsahovat např. hodně sóji, chlebové moučky atd. Živočišná bílkovina je zastoupena ve formě hovězího tuku, kuřecích kůží, kostní moučky atd. Proto jsou také tak levné.) Granule renomovaných značek mají pozitivní vliv na zdraví našich miláčků, jsou plnohodnotně vyvážené. Obsahují kvalitní masové směsi, vitamíny, minerály, tuky, bílkoviny, stopové prvky atd.
 
Proč krmit raději granulemi než konzervami?

 
Chovatel psa nebo kočky často váhá, čím nakrmit svého miláčka. Konzerva připadá většině lidí atraktivnější. Zdá se, že je masitější a pěkně voní, ale není to vždy pravda. To co voní člověku, nemusí vonět zvířeti. Jelikož jsou konzervy většinou tepelně konzervovány, část živin se při výrobě ztratí. Kvalitní značky potřebné živiny doplňují, což se ale odrazí na ceně. Krmit kvalitními konzervami velká plemena psů může být finančně náročné. Nevýhodou konzerv je i nutnost rychlé spotřeby po otevření.
 
Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými značkami granulí?

 
Granule často lidem připadají jednotvárné a stále stejné, tak proč bychom měli za některé platit více než několikanásobek? Rozdíl mezi jednotlivými značkami může být velký. Kvalita granulí je závislá hlavně na prvotní surovině (maso nebo masová moučka), ze které budeme granule vyrábět a také na technologickém postupu jejich výroby, který má velký vliv na kvalitu výsledného produktu.

Celý článek naleznete v prosincovém čísle časopisu Můj pes, moje kočka.