Akvaristika

Značky našich dodavatelů

• Sera
• Dajana
• Atman
• Fluval
• Shark
• Elite
• Maxi - jet

• Dueto
• Aqua - clear
• Marina
• Juwel
• Nutrafin
• Hagen
• a jiné

 

Námi nabízený sortiment

• Filtry
• Čerpadla
• Motůrky
• UV - lampy
• Zářivky
• Akvária
• Světla
• Topení
• Aut. krmítka
• Léčiva
• Vitamíny
• a jiné..
.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

Zakládáme akvárium krok za krokem

V tomto článku Vám chci ukázat, jak si založit akvárium. 

1.krok - Nádrž

V dnešní době se už používají převážně akvária lepená. Já mám také akvárium lepené, pouze jsem hrany olepil černou lepící páskou, protože silikonové lepidlo bylo už hodně zaneřáděné od řas. Nejdříve akvárium řádně očistím teplou vodou, nedoporučoval bych žádné saponáty a nic podobného, protože potom je třeba akvárium velmi pečlivě vymýt, takže pokud to jde, nepoužívejte saponáty. Teč tedy akvárium umístíme na předem vybrané místo. Pod akvárium doporučuji použít polystyrénovou desku pro vyrovnání nerovností, protože pod dvěstělitrovým akváriem nám i malé zrnko písku může způsobit prasknutí, které nemusí nastat hned, ale třeba až za pár let. Pokud mám akvárium na místě, můžu ho umýt ještě jednou.

2.krok - Pozadí

Nyní je čas nainstalovat pozadí akvária. Já jsem prozatím volil pozadí tapetové, ale budu vytvářet pozadí polystyrénové, které nainstaluji dodatečně. Působí více esteticky než plakátová pozadí. Pozadí akvária se dá také vytvořit například z břidlice, ale akvárium tím nabere na váze, proto doporučuji polystyrén.

3.krok - Dno

Ještě zkontroluji, zda jsem akvárium umístil na vybrané místo přesně, protože od této chvíle akvárium začne rapidně přibývat na váze. Na dno je vhodné použít křemičitý písek o zrnitosti kolem pěti milimetrů. Neměly by zde být žádné ostré kameny, protože by se o ně mohly ryby poranit. Písek, ať už zakoupený v akvaristice a nebo donesený z přírody, je dobré řádně proprat a převařit. V akváriu by se mělo dno od zadní stěny ke přední svažovat. U zadní stěny tedy volím výšku dna klidně pět centimetrů a u přední např. dva centimetry. Tento svah vytváříme kvůli snadnější práci při odkalování, nečistoty se nám budou držet u předního skla. Potom je také dobré do dna nainstalovat například hadičku vzduchování, pokud ho budeme používat.

4.krok - Napuštění akvária, sázení rostlin a dekorace

Nyní doporučuji napustit si část předem odstáté vody. Bydlím na vesnici, takže nemusím vodu chemicky upravovat, jinak doporučuji vodu ošetřit nějakým přípravkem proti chloru. Napustíme tedy část vody (asi tak jednu pětinu) a nyní můžeme na dno naaranžovat dekorační předměty a také můžeme začít sázet rostliny. Pro dekorace platí, že by dekorační předměty jako kameny, jeskyně a podobně neměly mít ostré hrany, aby nedošlo k poranění ryb. To samozřejmě můžeme dělat i bez vody ale mně se lépe manipuluje s rostlinami, pokud už je v akváriu část vody.

Když máme rostliny zasázené, dopustíme do akvária zbylou část vody, ale doporučoval bych dopustit vodu tak deset centimetrů pod okraj, při instalaci vybavení nevytlačíme vodu ven. Zatím mám v akváriu pouze několik rostlin, protože zbylé jsem měl v době zakládání teprve objednané, ale akvárium by mělo být osázeno hustě. Nyní je ta správná doba, abychom začali instalovat příslušenství. Začal bych filtrem, já používám závěsný vnější filtr Millenium 2000. Potom nainstalujeme topení, teploměr, připojíme motorek vzduchování a nakonec nainstalujeme osvětlovací kryt. Nyní dopustíme vodu do požadované výšky.

5.krok - Vpuštění ryb

Takto založené akvárium necháme minimálně týden, aby nám vzniklo uvnitř správné prostředí pro ryby, rostliny trochu zakořenily (můžeme je trochu přihnojovat) a aby bylo vše připraveno pro standardní provoz. Během tohoto týdne doporučuji mít spuštěný filtr a také svítit, jako při běžném provozu. No a po týdnu je akvárium připraveno k provozu a k vpuštění rybek.

© Pethan

---------------------------------------

Založení akvária

Umístění nádrže

První věc, kterou si musíte ujasnit, když se rozhodnete pořídit si akvárium, je, kam ho umístíte. Zařízené akvárium totiž není možné neustále přemísťovat. Jinými slovy: kam ho jednou dáte, tam také zůstane. Nádrž by měla být umístěna v úrovni očí, když se k ní postavíte, nebo když si k ní sednete.

Kam akvárium nepatří

Akvárium nesmí stát proti slunci, např. před oknem, nebo na místě, kam slunce "praží". Pokud totiž postavíte akvárium proti oknu, zabarvení ryb se vám bude jevit úplně odlišně než při vhodném umístění nádrže. Pokud se rozhodnete nádrž naopak umístit do velmi tmavého kouta místnosti, musíte se smířit s tím, že ji budete muset celý den osvětlovat.

Rozměry nádrže

Rozměry nádrže závisí především na jejím umístění v místnosti. Obecně se doporučuje, aby šířka byla větší než výška. To proto, aby byla co největší plocha vodní hladiny, čímž se docílí lepšího styku vody se vzdušným kyslíkem.

Lepená akvária

Lepená akvária se těší velké oblibě, neboť jsou levná, nepodléhají korozi a vyrábějí se velice snadno. Je dobré, pokud umístíte pod akvárium pružnou podložku z plsti nebo polystyrenu. Hrany akvária polepte z vnějšku černou páskou. Zabrátíte tím poškození hran, ale především v rozích akvária neporostou řasy, které spojům škodí. Tento typ akvária je velice vhodný nejen pro začátečníky, protože se bez problémů udržuje.

Litá akvária

Litá akvária vyžadují pod sebou pružnou podložku podobnou jako lepená akvária. Jsou však mnohem choulostivější, např. na poškrábání nebo na prudké změny teplot. Litá akvária mohou mít maximální objem 40 litrů, hodí se tedy pouze jako odchovné nádrže.

Rámová akvária

Rámová akvária se vyrábějí zpravidla z ocelových úhelníků. Existují i materiály, které nepodléhají korozi, např. novodur. Tato akvária musí stát na stojanu nebo vystužené skříňce.

Samonosná rámová akvária

Samonosná rámová akvária nepotřebují stojan. Nezapoměňte, že čím větší manipulační prostor budete nad akváriem mít, tím bude údržba snazší. Minimálně se doporučuje 20 cm.

Koule NE

Rozhodně nechovejte ryby v akváriích tvaru koule, bylo by to vyložené týrání ryb. Pokud již musíte, chovejte je raději v elementkách, což jsou nádrže z litého skla určené pro vytírání ryb. Nejsou na chov příliš vhodné, ale jsou lepší než koule.

Dno

Na dno se nejvíce hodí hrubší dobře propraný říční písek. Vrstva písku stačí jen taková, aby v ní mohly rostliny dobře zakořenit. Vrstva písku by měla stoupat od předního skla směrem dovnitř nádrže. Více se o této problematice dočtete v článku dno akvária. Mezi vhodné dekorační horniny patří žula, gabro, čedič, znělec, ruly, svory, sedimenty, křemenec, břidlice. Vápence a opuky se používají zpravidla pouze na zvýšení pH nebo na správnou výživu ulit šneků. Více se dozvíte v kapitole Kameny.

Napuštění nádrže

Nyní následuje napuštění nádrže, při kterém se snažíme o co nejmenší zvíření písku na dně. Poté, co se vyrovná teplota v nádrži teplotě v místnosti, začněte se sázením rostlin. Nezapomeňte ještě zapojit technické vybavení jako filtr, topení, světlo a další.

Ryby

Máte asi pocit, že jsem zapomněl na ryby? Nezapomněl, neboť musíte několik dní až týdnů počkat až rostliny úspěšně zakoření. Vyhnete se tím nepříjemným zákalům vody.

Výběr ryb do společenského akvária

Každý začínající akvarista je samozřejmě nadšený velkou pestrostí nabídky ryb v akvaristikách a kupuje ty ryby, které se mu na první pohled nejvíce líbí. Výsledkem je pestrá paleta ryb s rozdílnými požadavky na prostředí. Závěr bývá většinou smutný, protože rybky buč ve velkém množství hynou nebo je terorizuje jedna velká ryba. V nejhorším případě se jejich počet rychle zmenšuje a jedna ryba úspěšně roste a roste...

Nároky

Do akvária si samozřejmě můžete vybírat ryby podle barvy, ale především musíte respektovat jejich nároky na prostředí. Proto nemůžete nikdy spolu kombinovat ryby, které vyžadují dokonale čistou vodu s těmi, které s oblibou ryjí ve dnu. A stejně tak nelze kombinovat velké dravé nebo agresivní ryby s drobnými rybkami. Je potřeba taky pamatovat na optimální počet ryb v akváriu.

Skrýše

Pokud chováte v akváriu hodně druhů ryb, je nutné, aby nádrž obsahovala dostatek skrýší, v kterých by se mohli slabší jedinci skrýt před pronásledovateli. Protože akvárium má být univerzální, je dobré vytvořit skalnatý reliéf, jeskyňky, ale také volné dno pro ryby, které v něm s oblibou ryjí.

Vrstvy vody

Nedoporučuje se také společenskou nádrž přeplňovat rybami, které se zdržují pouze v určité vrstvě vody. Může se tak lehce stát, že akvárium se zdá "prázdné". Proto vybírejte takové druhy ryb, aby společně zaplnily všechny vrstvy akvária. S výběrem Vám může pomoci i tento atlas ryb, kde u většiny rybek je popsáno v jaké vrstvě vody se obvykle zdržují a také, jak je jejich chov snadný či naopak.

-------------------------------------------------------

Ryby vhodné pro začátečníky

Především pro začínající akvaristy přinášíme přehled nejméně náročných druhů ryb.

Živorodka duhová (paví očko, gupka) 3 - 5 cm 18 - 28°C Živorodka duhová
Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná a bez problémů se množí. Existuje spousta barevných i tvarových variant samečků. Výborná také na odstraňování řas.
Mečovka mexická (mečovka zelená) 10 - 15 cm 20 - 27°C Mečovka zelená
Velmi čilá vytrvalá hejnová ryba. Přírodní forma je čistě zelená, v chovech jsou rozšířeny formy čistě červené nebo s různým podílem černé barvy.
Razbora klínoskvrnná 4,5 cm 22 - 26°C Razbora klínoskvrnná
Čilá a mírumilovná ryba. Tělo má stříbrné s černou trojúhelníkovitou skvrnou v zadní polovině těla. Nejlépe vyniká v nepříliš prosvětlené nádrži s tmavším dnem. Samička nemá přední hranu klínovité skvrny dotaženou až k břichu.
Parmička nádherná 8 cm 17 - 24°C Parmička nádherná
Tělo má stříbřitě zlaté, u samců je spodina těla růžová. V době tření pak je rezavě červená. Můžete se setkat i se závojovou formou.
Krunýřovec skvrnitý 14 cm 20 - 25°C Krunýřovec skvrnitý
Klidná ryba žijící u dna. Aktivní je v noci. Ráda ryje ve dně. Vhodná na odstraňování řas.
Pancéřníček skvrnitý 7 cm 18 - 26°C Pancéřníček skvrnitý
Čilá bronzová hejnovitá rybka žijící u dna akvária. Jikry klade na širokolisté rostliny. Potřebuje volný přístup k hladině, protože má tzv. střevní dýchání.
Tetra černá 5 cm 20 - 26°C Tetra černá
Mladší rybky mají nápadně velkou černou řitní ploutev a tmavou zadní polovinu těla. Jak ryby stárnou, zabarvení ubývá na intenzitě, především samice jsou pak jenom šedé. Rybka je mírumilovná a klidná.

http://rybicky.net

Ryby

Africké cichlidy - zaostrené na rod Tropheus

Ancistrus sp. (Krunýřovec sp. obyčejný, přísavka, ancistrus) - informace o chovu a odchovu, tření, doplněné fotografiemi

Danio margaritatus - rozmnožování - Podrobný článek od Aleše, jak rozmnožit danio margaritatus neboli razborku galaxy

Délka života ryb - jak dlouho ryby žijí, co ovlivňuje délku jejich života, tabulka průměrného věku jednotlivých druhů akvarijních ryb

Gavúnci - popis této skupiny ryb, klady a zápory

Hodí se k sobě tyto ryby? - jaké ryby se spolu bez problémů snesou a jakých kombinací se vyvarovat, požadavky na prostředí

Kolik rybiček si mohu dát do akvária - na jakých faktorech tato volba závisí, co vše je třeba zohlednit a jak si nepřerybnit akvárium

Krmení - jak správně krmit ryby, jaké existují druhy živé potravy a jak je uchovat, komáří larvy, nítěnky, patentky, lyofilizovaná potrava

Krunýřovci (Loricariidae) - popis čeledě, biologické zařazení tvary zubů, čím krmit rozmnožování, L - číslování, LDA - číslování

Krunýřovci rodu Ancistrus - Článek o oblíbené rybě žijící na dně akvária

Krunýřovci rodu Panaque - popis rodu, biologické zařazení, původ, vzhled, potrava, pohlavní dimorfismus, rozmnožování

Krunýřovci rodu Peckoltia - popis rodu, vzhled, potrava, rozmnožování, vhodné vybavení nádrže a nejčastější zástupci

Mečovka zelená (Xiphophorus hellerii) - jak vypadá, kde žije, co potřebuje, jak se rozmnožuje

Morfologie ryb - z čeho je složené tělo ryby, kůže, postranní čára - co je a k čemu slouží, spánek ryb, labyrint - co je a k čemu slouží

Pancéřníčci - popis ryb rodu corydoras, brochis a aspidoras

Prisavnik, rybka každého akvária - Prísavníci sú veľmi mierumilovní a pekní. Môžete ho nájsť vo viacerých farebných variantoch.

Rozmnožování ryb - Jak odchovat malý plůdek, jaké jsou vhodné druhy nádrží, jaké zajistit při odchovu podmínky a čím krmit malý rybí potěr

Rozmnožovanie rýb a rastlín - Aktivity vedúce k reprodukcii sú jedny z najkrajších, ktoré nám vedia ryby pri ich chovaní poskytnúť.

Ryby vhodné pro začátečníky - jaké druhy ryb jsou nenáročné na chov a vhodné pro začínající akvaristy do společenského akvária

Tlamovci ze skupiny MBUNAS - tlamovci a jejich rozmnožování - průběh tření, vhodná velikost nádrže, podmínky pro odchov, kříženci

Vyklepávání tlamovců - pohled do běžné praxe velkochovatelů tlamovců - o co se jedná, jaké má výhody a proč proti němu někteří bojují

Základní rozdělení ryb podle rodů - jaké jsou poznávací rysy jednotlivých druhů včetně fotografií, navíc informace o dravých rybách

Rostliny

Acorus - Acorus gramineus (Puškvorec trávolistý), cv. Pusillus, Giganteus, Intermedius, Decoratus, Acorus colamus (Puškvorec obecný)

CO2 - Jednoduchý způsob výroby CO2 - "Kvasnicovač" - součásti - co budete potřebovat, náplň, postup výroby, dávkování, kdy vyměnit

Plovoucí rostliny - výhody a nevýhody těchto rostlin, nejběžnější druhy, na co si dát pozor, jaké druhy se nedoporučuje pěstovat a proč

PMDD - k čemu slouží, z čeho se skládá, jak se aplikuje, kolik stojí a jak nám může toto hnojivo akvarijních rostlin pomoci v boji proti řasám

Praktické postřehy k akvarijním rostlinám - postřehy z praxe k běžně pěstovaným rostlinám, no co si dát pozor, jaké podmínky zajistit

Rozmnožování rostlin - jak rozmnožovat rostliny, aby nezdegenerovaly, základní rozdělení způsobů množení, oddenky, vegetativní způsob

Řasy - co jsou řasy, kde se berou, kdy se přemnoží, jak s nimi bojovat, rozdělení řas, ruduchy, rozsivky, názorné fotografie pro identifikaci řas

Technika

Automatická krmítka - na jakých principech fungují, jakou mají kapacitu, čím se pohánějí a proč si je do akvária na krmení ryb pořizovat

Filtrace - jaká má být optimální filtrace, rozdíly mezi vnitřními a vnějšími filtry, vzduchovací kameny, co to je slepá hladina a mastná oka

Jednoduchý venkovní filtr - Jak snadno vyrobit bublifuk.

Osvětlení akvária - jaké zvolit osvětlení akvária, jak zajistit pozvolný přechod ze tmy do světla, doba svícení, žárovky x zářivky, spektrum

Voda

Teplota, tvrdost a úprava vody - jaká je správná teplota a tvrdost vody, jak ji určit a upravit, co s čerstvou vodou, jaký vliv mají rostliny

Výměna vody a čištění akvária - jaké existují postupy a triky, na co si dát pozor, jak často čistit, magnetická stěrka, žiletka, krycí sklo

Zákaly vody - jak odstranit zákaly vody, jak jim předcházet, zákaly u nového akvária, proč jsou nutné živé rostliny, nevýhody umělých rostlin

Dekorace

Dno akvária a kameny - jaké materiály jsou vhodné na dno akvária, druhy písků, oblázky, šterk, uhlí, rašelina, jeskyňky, vhodné druhy kamenů

Pozadí pro menší akvárka - návod na výrobu pozadí do akvária - skalní pozadí z břidlice, povrchová úprava, tipy a triky na 3D pozadí

Videonávod - Výroba 3D pozadí - přibližně 20 minutový videonávod, jak si vyrobit 3D pozadí do akvária krok za krokem

Videonávod - Výroba krytu pro mini akvária - zdokumentovaná výroba akvarijního krytu

Výroba 3D pozadí z polystyrenu a akvarijního silikonu - praktický postup na tvorbu 3D akva pozadí - materiál, nástroje a přesný postup

Výroba 3D pozadí z PU pěny - přesný postup, jak si vyrobit 3D akvarijní pozadí včetně tipů na vylepšení, seznam potřebných pomůcek

info z http://rybicky.net